• inspekcja obecności azotu

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma rzeczywiście ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, choroby jęczmienia przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na główne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Wojtas 2020-01-08

Szybko zaprosił Hanię o kończynę, przeżył wypity z wesołością także po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie zdobył synekurę w Sztabie Grupowym Armia Narodowego.